Just wanted to update you on some of the deals I got today.
I didn't find some of the things I was looking for, so the shopping trip was a bit crazy and disappointing, but I will go over everything anyways!
TODAY AT PRICE CHOPPER:
Total Out of Pocket Cost: $12.29
Total Savings: $25.36
Here's what I got:
*2 Large cans of Hunt's tomato sauce (we don't do much sauce in the summer, but I will save it for the colder months!)
--These were B1G1 and I had a .50cent printable Price Chopper coupon from scanning my card at the front of the store! 2 cans= $1.49 or about .75cents/each!
*4 Boxes of Trix cereal
--I used the Price Chopper in-ad coupon 4/$6, refer to my previous post
--I used 4 Trix printable coupons .55cents off, which P.C. will bring up to $1/e
4 boxes=$2.00 or .50cents each!!
---------------> These boxes of Trix usually retail for 2.50/e at P.C, so this was a GREAT stock up deal!!
*3 Thai Kitchen Noodles
--I found these for .99cents/e, and this is their reg. retail value
--I used a .50cent printable coupon for each one, which doubled to $1, so these 3 were all FREE!!
*I bought 1 donut for the baby which isn't listed here, for 79cents
*2 pkgs. "Italian" bread, B1G1 FREE
--I didn't have any coupons for this one, but I can use one of these now and freeze the other one
Total cost for both: $3.89 or about $1.95/e
NOT A GREAT DEAL, BUT BETTER THAN BUYING BOTH FULL PRICE
*Magnum Double Caramel Ice Cream Bars (MY SPLURGE ITEM :-) :-) )
Retail Value: 3.99
--I used a Price Chopper Facebook printable for $1.25 off
--I used an internet printable for $1.00 off
Total cost: $1.74, divided by 3 bars = .58cents/e
NOT BAD FOR SUCH A DELICIOUS TREAT!
*Ortega Taco Shells
Retail Value (on sale): $2.19
--I used a Price Chopper Facebook printable for $1 off of 2 boxes
--I used an internet printable from the Ortega site for $1 off 2 boxes
Total Cost: $2.38 or $1.19/e
NOT A GREAT BUY, BUT WE USE THESE ALL THE TIME FOR TACO NIGHT, SO I GUESS I WILL TAKE HALF OFF OF REGULAR PRICE :-)
WOULD YOU PAY $10 FOR ALL OF THIS?????
LET ME KNOW! LEAVE COMMENTS! THANKS!
I ALSO LOVE PRICE CHOPPER BECAUSE I EARNED ANOTHER .10CENTS OFF AT THE PUMP!
*******************************************
Rite Aid Trip
I didn't do as well as I would have liked today at Rite Aid, but still not bad for all of the high value items I got.
I ended up doing two different transactions because I could use my $5UP reward from my first trans for my second one.
First Trans:
1 Revlon Foundation (Reg Price 13.99)...... On sale for 9.99
1 Almay Smokey Eye Color (Reg Price 7.49)........ On sale for 5.99
--$3 off $15 or more coupon
--$1 off Almay manufacturer coupon from several weeks ago
--$2 off Almay Video Values coupon from riteaid.com
--$2 off Revlon Foundation manufacturer coupon (any)
--$1 off UP+ reward from a previous transaction
Total out of pocket (inclu tax) = $8.12
(NOW MY $5UP+ PRINTS OUT, JUST LIKE CASH AT RITE AID)
I will also have a $2 single check rebate to request at riteaid.com, which I will receive back in cash!
Sooo.. really all of this stuff for just around $1 !!!!!!!!!! :-) SUCCESS!
Second Trans:
(I did not do so well)
*Tape Dispenser (Reg. $3.99)...... On 75% off for $.99
*Washable Markers (for baby) (Reg. $6.99)....... On 75% off for $1.74
*4 pks. Orbit Tropical Remix Gum (Reg. $1.29/e) = $5.16
*2 Bornfree Trainer Baby Cups (Reg. $9.99)......... On 75% off for $2.49x 2 = $4.98
(This is a pretty good price for infant/toddler cups, esp for this brand!)
*2 pks. Reese's cups (one not pictured) (Reg. 2/$1)
*Playtex Tumbler Cup (Reg. $9.99).......... On 75% off for $2.49! GREAT DEAL
*4 pks. Wrigley's 5 Gum (one not pictured) (Reg. $1.49/e)....... On sale $1/e x 4 = $4
SOOO..
My total for all of this should have been: $20.36
BUT I HAD COUPONS!
--$3 off $15 or more
--.50cents off 2 Reese's Video Values coupon
--(2) $1.00 off 2 pks. of 5 GUM
--(2) $1.00 off 2 pks. of Orbit Gum
--$5.00 off UP+ Reward from my last trans.
After tax my total for all of this was: $9.38!!
My total wellness savings was: $27.71 and my total coupon savings was: $12.50
WHAT DO YOU THINK OF MY RITE AID SHOPPING TRIP? LET ME KNOW!
BOTH TRANSACTIONS WITH A TOTAL OF: $17.50
This is still more than I wanted to spend today, but I am in need of some new make up and the extra sippy cups will be great for the baby! Also, don't forget, I am still going to receive a $2 rebate from the foundation!
So really my total out of pocket cost is only: $15.50!
(Even with the sale prices, you would have paid more for just the foundation and eyeshadow, but I got all of this because I had coupons!!!!!!!!!!!!!!)
Leave Feedback!!!!!
I will update tomorrow on some new great deals!
Good nite.


Don't forget in the Rite Aid photo, there should be a Reese's and a pack of 5 Gum that is missing ........... Someone has sticky fingers!
ReplyDelete